Βρετανική φινέτσα στο κόκκινο χαλί
![covercelia.jpg covercelia.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/01/31/covercelia.jpg)
Η Celia Kritharioti γέμισε λάμψη το Βρετανικό Μουσείο
Είναι η πρώτη ελληνίδα σχεδιάστρια που παρουσιάζει τις δημιουργίες της στο εμβληματικό μουσείο
Το fashion show «ΕΝΑ» της Σίλιας Κριθαριώτη με την Haute Couture συλλογή Άνοιξη / Καλοκαίρι 2020 στο Βρετανικό Μουσείο
Φορέματα υψηλής ραπτικής, κεντημένα υφάσματα και λεπτομέρειες με πέτρες Swarovski γέμισαν το Βρετανικό Μουσείο πριν μερικές μέρες. Αφορμή; Το fashion show της Celia Kritharioti για τη Haute Couture συλλογή της για τη σεζόν Άνοιξη / Καλοκαίρι 2020.
![5r2a9251.jpg 5r2a9251.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/5r2a9251.jpg)
Ήταν η πρώτη φορά που ένας έλληνας σχεδιαστής παρουσίασε τη συλλογή του στο εμβληματικό μουσείο, που ανήκει σε κάποια από τα παλαιότερα του πλανήτη. Τίτλος της ο αριθμός «ΕΝΑ» και βασικό της μήνυμα «Protect the planet, surround it with love» (Προστατέψτε τον πλανήτη, περιβάλλετέ τον με αγάπη).
Η σχεδιάστρια σχολίασε στα social media της για το fashion show: «Τα χρώματα είναι μια γλώσσα πέρα από εθνικότητες, ιδιοκτησίες, θρησκείες, πολιτισμούς και εποχές της ιστορίας. Τα χρώματα είναι λέξεις, είναι συναισθήματα και συνδέουν τους ανθρώπους, λειτουργούν ως κώδικας επικοινωνίας και υπογραμμίζουν την πανανθρώπινη αλήθεια: η ιστορία είναι ένας κύκλος που μας περιλαμβάνει όλους και πορευόμαστε όλοι ως ΕΝΑ πάνω σε αυτόν τον πλανήτη. Προστατεύστε τον πλανήτη μας με αγάπη».
![celia.jpg celia.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/celia.jpg)
Παστέλ αποχρώσεις, όπως το πράσινο της μέντας, το ροζ, το λευκό, το κίτρινο της ώχρας κυριάρχησαν στην πασαρέλα.Τα ρούχα της διεθνούς φήμης σχεδιάστριας είναι χωρίς αμφιβολία εντυπωσιακά, υψηλής αισθητικής και φινέτσας.
![2ea6854a-4e26-43e5-af6c-e567e5856902.jpg 2ea6854a-4e26-43e5-af6c-e567e5856902.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2ea6854a-4e26-43e5-af6c-e567e5856902.jpg)
![5r2a9821.jpg 5r2a9821.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/5r2a9821.jpg)
![b1440ae3-14d1-4a5f-9f93-9d2c68e23182.jpg b1440ae3-14d1-4a5f-9f93-9d2c68e23182.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/b1440ae3-14d1-4a5f-9f93-9d2c68e23182.jpg)
![80086e83-2704-43c4-92fe-2b8722a7065c.jpg 80086e83-2704-43c4-92fe-2b8722a7065c.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/80086e83-2704-43c4-92fe-2b8722a7065c.jpg)
![5r2a9300.jpg 5r2a9300.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/5r2a9300.jpg)
![e9a28da8-421e-4a4d-9485-5f576be0b139.jpg e9a28da8-421e-4a4d-9485-5f576be0b139.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/e9a28da8-421e-4a4d-9485-5f576be0b139.jpg)
![3e25a99d-67e4-4fa6-bd3b-0879619d52bb.jpg 3e25a99d-67e4-4fa6-bd3b-0879619d52bb.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/3e25a99d-67e4-4fa6-bd3b-0879619d52bb.jpg)
![e575a036-e551-4ef0-b3ae-789bd1972706.jpg e575a036-e551-4ef0-b3ae-789bd1972706.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/e575a036-e551-4ef0-b3ae-789bd1972706.jpg)
![9efd0a02-e3c3-4f32-afe7-96a65bbf8638.jpg 9efd0a02-e3c3-4f32-afe7-96a65bbf8638.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/9efd0a02-e3c3-4f32-afe7-96a65bbf8638.jpg)
![29f298a0-c2d5-43e3-83b0-d9718e1ab26f.jpg 29f298a0-c2d5-43e3-83b0-d9718e1ab26f.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/29f298a0-c2d5-43e3-83b0-d9718e1ab26f.jpg)
Για να δουν τη νέα συλλογή της Celia Kritharioti επισκέφθηκαν το Βρετανικό Μουσείο περισσότεροι από 400 καλεσμένοι. Ανάμεσά τους ήταν η Nicole Scherzinge, η Sarah Harris της βρετανικής Vogue, η Pamela Jolliffe, η Mara Karetsos, η τέως βασίλισσα Αννα Μαρία και η κόρη της, Θεοδώρα, η πριγκίπισσα Αικατερίνη, η Μπέσυ Λαιμού, ο Ηλίας Κοκκοτός, ο Mark Vandeli, η Μαρία Πατέρα, η Μαρία Διαμαντίδη, η Κατερίνα Κατόπη, η Χριστιάννα Παπαγεωργίου, η Χρύσα Κανελλοπούλου, η Βέτα και η Λώρα Τσουκαλά, η Έβελυν Καζαντζόγλου, η Ελενα Γαλύφα, η Σάσα Σταμάτη, η Μαρία Λεβέντη με τα παιδιά της, Νικόλα και Αναστασία, ο Μιλτιάδης Μαρινάκης και ο Λέων Πατίτσας με τη Μαριέττα Χρουσαλά.
![as2a0785_1.jpg as2a0785_1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/as2a0785_1.jpg)
![as2a1020_1.jpg as2a1020_1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/as2a1020_1.jpg)
![e324e488-cea2-4eda-a29d-901f26a9618a.jpg e324e488-cea2-4eda-a29d-901f26a9618a.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/e324e488-cea2-4eda-a29d-901f26a9618a.jpg)
![as2a0727_1.jpg as2a0727_1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/as2a0727_1.jpg)
![as2a0741_1.jpg as2a0741_1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/as2a0741_1.jpg)
![as2a0761_1.jpg as2a0761_1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/as2a0761_1.jpg)