Τα έξι trends που είδαμε στην Εβδομάδα Μόδας της Νέας Υόρκης

Τα έξι trends που είδαμε στην Εβδομάδα Μόδας της Νέας Υόρκης

Είσαι έτοιμη να φορέσεις πλεκτές φόρμες ή κρόσια;
  • A-
  • A+
Με βάση τα σόου που παρουσιάστηκαν στην Εβδομάδα Μόδας της Νέας Υόρκης, αυτά είναι τα έξι μεγάλα trends για τη σεζόν Φθινόπωρο/Χειμώνας 2021.

Η φετινή Εβδομάδα Μόδας της Νέας Υόρκης στην ουσία της ματαιώθηκε. Λόγω κορωνοϊού όλο το event πραγματοποιήθηκε σε digital μορφή. Οι απουσίες των μεγάλων οίκων υπήρξαν ολοφάνερες, ωστόσο, έστω κι έτσι, με τα σόου των «τσικό», κάτι κινήθηκε στον χώρο της μόδας.

Μπορεί να μην υπήρξαν λαμπρές παρουσίες στο front row, να έλειψαν τα φλας και τα κουτσομπολιά, τα highlights και τα ευτράπελα, αλλά έστω και μέσω των βιντεοπαρουσιάσεων υπάρχουν αρκετά πράγματα για να μας εμπνεύσουν στιλιστικά για το ερχόμενο φθινόπωρο (πολύ μπροστά!).

Φυσικά κυριάρχησαν οι άνετες και πρακτικές προτάσεις, κάτι που χαρακτηρίζει σχεδόν όλες τις post covid συλλογές. Χαλαρές σιλουέτες, πλεκτά και παλ χρώματα ήταν κατά κύριο λόγο ό,τι πρότειναν οι νέοι σχεδιαστές.

Ας ομαδοποιήσουμε τα έξι μεγαλύτερα trends που είδαμε, μας άρεσαν και λέμε να τα φορέσουμε.

Πλεκτά

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ulla Johnson (@ullajohnson)

Αν είσαι χουχουλιάρα, αυτό το τρεντ θα σου αρέσει πολύ. Μπορείς να φορέσεις τα πλεκτά σου από την κορυφή έως τα νύχια, γιατί αυτό επιτάσσει η μόδα για το ερχόμενο φθινόπωρο. Οι σχεδιαστές έδειξαν υπερμεγέθη πλεκτά φορέματα αλλά και πλεκτά σύνολα αποτελούμενα από πουλόβερ και παντελόνια, κάτι σαν πλεκτές φόρμες δηλαδή. Μας προετοιμάζουν για μεγάλα κρύα λόγω κλιματικής αλλαγής;

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 3.1 Phillip Lim (@31philliplim)

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by BEVZA (@bevza)

 

Κρόσια

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jason Wu (@jasonwu)

Άντε πάλι, κρόσια, γουέστερν λουκ και ι χα και σούζα τ’ αλογάκι! Τα είδαμε κατά κόρον το 2020 (όσο πρόλαβαν να φορεθούν), θα τα ξαναδούμε και το 2021. Η αλήθεια είναι πως στην Εβδομάδα Μόδας της Νέας Υόρκης δεν είχαν το εφέ λάσο που είδαμε στο παρελθόν, αλλά τα κρόσια γίνονται ντελικάτες λεπτομέρειες σε παλτό και σακάκια. Φανταστείτε τα περισσότερα σαν ξέφτια παρά σαν κρόσια.

Επιστροφή στα 80s

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Prabal Gurung (@prabalgurung)

Η νοσταλγία για τα παλιά δεν τελειώνει ποτέ. Φέτος οι σχεδιαστές θυμήθηκαν τα 80s των μεγάλων όγκων. Φουσκωτά μανίκια, φρουφρού, λαμπερά υφάσματα, βάτες, τακούνια, wet look στα μαλλιά και επιστροφή στον χρόνο.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by markarian (@markarian_nyc)

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Batsheva (@batshevadress)

 

Λευκό στο μπεζ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Rosetta Getty (@rosettagetty)

Τα χρώματα μοιάζει να έχουν ξεθωριάσει και να δίνουν τη θέση τους στα παστέλ αλλά και στα λευκά. Στις συλλογές ξεχώρισαν τα άσπρα, κρεμ και μπεζ μινιμαλιστικά, και μάλιστα σε διαφορετικές υφές και φορεμένα σε layering. Το στιλ «παγωτατζής» που λέγαμε παλιά, όταν υπήρχαν παγωτατζήδες.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by The Row (@therow)

Κλειδαρότρυπες

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Sandy Liang (@sandyliang)

Φέτος την άνοιξη οι σχεδιαστές θέλουν ανοίγματα στα ρούχα μας, στους ώμους, την πλάτη, την κοιλίτσα. Η τάση συνεχίζεται και για το ερχόμενο φθινόπωρο, αλλά τα ανοίγματα έχουν συγκεκριμένο σχήμα, αυτό μιας μεγάλης κλειδαρότρυπας.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by VICTOR GLEMAUD (@glemaud)

Prints

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Collina Strada (@collinastrada)

Τα prints δεν φεύγουν ποτέ από το προσκήνιο. Και το φθινόπωρο θα δούμε όλα τα κλασικά σχέδια, τα φλοράλ, τα καρό, τα animal, τα πάντα σε απρόσμενες μείξεις και συνδυασμένα με ό,τι να ‘ναι χρώματα σε boho style.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Anna Sui (@annasui)

Δειτε επισης

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

ΔΗΜΟΦΙΛΗ

Dudette Instagram
Μάρτης, γδάρτης... αλλά όχι για εμάς!
Φοράμε σεμέν και κάνουμε τη γιαγιά μας ευτυχισμένη
Φοράμε σεμέν και κάνουμε τη γιαγιά μας ευτυχισμένη
Back to top